RESULTAT SSK SÖNDAGEN 1.10.00

10 i topp Renault 5 Junior deltävling åtta av åtta:
1) Fredrik Henningsson, Halmstads AK, 13:51,654 min, 2) Robert Andersson, Örebro RC, + 1,3, 3) Robert Karlsson, SSK, Västerås, +6,5, 4) Christofer Galloni, Borlänge MK, + 11,8, 5) Daniel Björk, Örebro BMCK, + 11,9, 6) Christofer Graff, SSK, Uppsala, +19,3, 7) Mattias Nordenström, Nya Anderstorp RC, + 21,9, 8) Marcus Fornborn, Södertälje KRC, + 44,2, 9) Christian Wern, Ulricehamns MK, + 49,0, 10) Karoline Jansson, Botkyrka MK, +52,7.

Slutställning Renault 5 Junior, 10 i topp:
1) Fredrik Henningsson, 117 poäng, 2) Robert Andersson, 110, 3) Anders Egeland, 102, 4) Daniel Björk, 98, 5) Christofer Galloni, 88, 6) Robert Karslsson, 80, 7) Andreas Ekström, Enköpings MK, 56, 8) Christoffer Graff och David Björk, SSK, Halstahammar, 55, 10) Simon Granlund, Skellefteå MS, 53.

10 i topp Fyndbörsen Cup deltävling åtta av åtta:
1) Johan Landegren, Kolsva MS, Renault Clio, +2,5 sekunder, 2) Joakim Bringestad, Örebro RC, VW Golf, +4,0, 3) Lars Sundman, Örebro RC, Suzuki Swift, +4,5, 4) Marcus Ekström, Avesta BK, Ford Escort, +15,3, 5) Kjell Holgersson, SSK, Ford Puma, +18,4, 6) Jimmie Södergren, Östernäskes RMC, Renault Clio, +22,0, 7) Hans G Ossbeck, SSK, VW Golf, +22,5, 8) Niklas Svensson, Gränna MK, d:o, +23,5, 9) Nina Rosén, KS Klippan, BMW 318, +24,5, 10) Jan Larsson, Göteborgs MF, Renault Clio, +22,4.

Slutställning Fyndbörsen Cup, 10 i topp:
1) Johan Landegren, 166, 2) Joakim Bringestad, 154, 3) Lars Sundman, 143, 4) Marcus Ekström, 129, 5) Kjell Holgersson, 99, 6) Nina Rosén, 97, 7) Niklas Svensson, 80, 8) Mattias Svensson, SSK, Opel Corsa och Thomas Andersson, 78, 10) Jan Larsson, 73.

10 i topp Volvo Original Cup deltävling åtta av åtta:
1) Lars-Åke Björk, Örebro BMCK, 15.03,281, 2) Niklas Jogér, Borlänge MK, +3,9 sekunder, 3) Petter Halvorsen, Norge, +4,2, 4) Peter Karlsson, Ljusdals MK, +8,7, 5) Johan Emilsson, MK Nord-Jämten, +9,4, 6) Markus Norström, Botkyrka MK, +10,3, 7) Rogert Levin, Mariestads MS, +14,2, 8) Lasse Taipale, MK Vättle, +15,7, 9) Fredrik Bylund, Kolsva MS, +15,8, 10) Patrik Jansson, MK Vättle, +16,1...20) Olle Hällström, Järfälla MK, +39,6.

Slutställning Volvo Original Cup, tio i topp:
1) Niklas Jogér, 155 poäng, 2) Lars-Åke Björk, 151, 3) Petter Halvorsen, Norge, 134, 4) Peter Karlsson, 129, 5) Olle Hällström, Järfälla MK, 126, 6) Markus Norström, 105, 7) Stefan Nyman, Borlänge MK, 99, 8) Max Jensen, BMK Örebro, 98, 9) Rogert Levin, 82, 10) Lasse Taipale, 72.

10 i topp Kamasa-Tools Cup deltävling åtta av åtta:
1) Reine Bergström, Hällefors MK, Peugeot 205, 12.17,208 min, 2) Enar Viktorsson, MK Trophy, Uddevalla, BMW M3, +5,5 sekunder, 3) Krister Karlsson, Örebro RC, BMW, +5,8, 4) Roger Ekman, MK Vättle, Opel Kadett, +6,1, 5) Jörgen Hansson, Hyllinge MS, BMW M3, +10,0, 6) Gunnar Olárs, Rasbo MK, Vauxhall Chevette, +15,6, 7) Kenneth Ekström, SSK, Göteborg, Opel Manta, +20,7, 8) Magnus Olsson, Kalmar MK, Citroên BX, +23,1, 9) Mats Lundgren, SSK, Kungsbacka, Ford Escort, +23,5, 10) Ingvar Nilsson, Hällefors MK, Opel Ascona, +24,6.

Slutställning Kamasa-Tools Cup, 10 i topp:
1) Reine Bergström, 160 poäng, 2) Krister Karlsson, 123, 3) Enar Viktorsson, 120, 4) Jörgen Hansson, 111, 5) Gunnar Olárs, 109, 6) Kenneth Ekström, 107, 7) Johan Eriksson, Rasbo MK, Ford Sierra, 95, 8) Mats Lundgren, 91, 9) Hans Warberg, Falkenbergs MK, BMW 318, 78, 10) Urban Söderkvist, Vara MK, Ford Sierra, 75.

11 i topp Etab Data Cup deltävling åtta av åtta:
1) Eric Persson, Katrineholms MK, Mercedes 190, 11.17,965, 2) Rickard Ward, Gislaveds MK, Volvo 240, +1,9 sekunder, 3) Håkan Malmborg, SSK, Mercedes, +2,0, 4) Peter Olsson, Fjärås MK, Volvo S40, +25,4, 5) Bengt Lundström, Skillingaryds MK, Mercedes 190, +26,8, 6) Mikael Molin, Kullings MS, Mazda RX-7, +26,9, 7) Lars-Erik Edlund, Fjugesta MS, BMW M3, +38,4, 8) Kenneth Hjärner, SSK, Bälinge, BMW 320, +38,8, 9) Marcus Lundström, SSK, Bor, Mercedes 190, +38,8, 10) Tony Bryntesson, SHRA Jönköping, Mecedes 190, -1 varv, 11) Fredrik Nilsson, Falkenbergs MK, BMW 318, -1 varv.

Slutställning 10 i topp Etab Data Cup:
1) Fredrik Nilsson, 96 poäng, 2) Eric Persson, 90, 3) Håkan Malmborg, 88, 4) Rickard Ward, 81, 5) Bengt Lundström, 77, 6) Kenneth Hjärner, 50, 7) Peter Olsson, 37, 8) Tony Bryntesson, SHRA Jönköping och Henrik Ahonen, SMK Gävle, Volvo, 36, 10) Lars-Erik Edlund, Fjugesta MS och Anders Weglin, Woxnadalens MK, 33.

10 i topp Superkart deltävling åtta av åtta:
1) Bobo Westman, Järfälla MK, PVP/Rotax, 10.13,958, 2) Tomas Westerlund, Västerås MS, d:o, +4,8, 3) Ulf Lock, Järfälla MK, d:o, +5,0, 4) Börje Gustavsson, SSK, Järfälla, d:o, +12,3, 5) Jonas Flädjemark, Falkenbergs MK, d:o, +14,7, 6) Anders Landberg, Järfälla MK, d:o, +16,1, 7) Tyrone Widing, Karlskoga MF, d:o, +25,2, 8) Thorbjörn Ljunglöf, MK Kopparberg, Zip-Eagle/Rotax, +1.02,9, 9) Benjamin Ernryd, SSK, PVP/Rotax, brutit, 10) Tomas Johansson, Storfors MK, d:o, ej start.

Slutställning Superkart, 10 i topp:
1) Bobo Westman, 62 poäng, 2) Tomas Westerlund, 58, 3) Anders Landberg, 38, 4) Börje Gustafsson och Jonas Flädjemark, 33, 6) Thorbjörn Ljunglöf, 21, 7) Ulf Lock, 20, 8) Tyrone Widing, 16, 9) Torodd Johanesen, Norge, 12, 10) Keld Pedersen, ASK och Henrik B Nielsen, Hedelands MK, och Elo Nielsen, LUG, 8, 13) Benjamin Ernryd, 7.

5 i topp Formel 2000:
1) Tommy Jespersen, DK, Van Diemen, 14.08,293 min, 2) Guy Cosmo, USA, MygaleZ00, +2,1sekunder, 3) Kell Jorgensen, DK, Van Diemen, +4,8, 4) Allan Lochner, DK, d:o, +5,1, 5) Leif Jorgensen, DK, Swift, +23,9.